Pierwszym celem jest poprawa postawy. Przedstawione ćwiczenia pozwalają określić główne problemy z postawą.
Poprawa postawy wymaga czasu: u najmłodszych nieraz kilka lat, u starszych kilka miesięcy.
Jest to jeden z najważniejszych zadań i warunek powodzenia leczenia. Na początku oceniamy mięsień czworoboczny – trapezius. Jest to główny mięsień „prostujący”.
2. Ćwiczenia oddechowe
Ćwiczenia oddechowe u najmłodszych przybierają formę zabawy z dmuchaniem i unoszeniem piłeczki. Doskonała pomoc dla młodych trębaczy.
U starszych ćwiczenia oddechowe mogą znacznie zwiększyć sprawność sportową.
3. Sporty zalecane
Pływanie, dobre w każdym wieku przez swoją symetrię ruchów poprawia postawę, wzmacnia mięśnie i czyni dzieci, a także młodzież bardziej otwartą. Zwykle znika poczucie wstydu i mniejszej wartości z powodu wady klatki. Jednak wyczynowe pływanie już we wczesnym okresie powoduje i bardzo utrwala postawę pływacką: wysunięte ramiona do przodu z wysuniętą głową i pochylenie kręgosłupa. Dlatego utrwalona krzywa postawa sportowca już na etapie szkoły sportowej podstawowej może być kłopotliwa do poprawy. Krzywy pływak to też gorsze wyniki.
Podobnie zalecane jest wioślarstwo lub lekkoatletyka. Zawsze warunkiem ich uprawniania jest poprawna technika. Nie zaleca się sportów walki, związanych z zamykaniem klatki, ale wszelkie ćwiczenia ogólnorozwojowe wspomagają leczenie klatki